Konzultace

 Zavolejte nám na telefonní číslo +420739678659 nebo zanechte vzkaz a své tel.číslo .Zavoláme vám hned jak to bude možné

Jméno E-mail Telefon Vybete zákrok
Text zprávy
Chcete přiložit fotografie? Klikněte sem.
#
dočasné pozastavení činnosti
31.01. 2024
pozastavení činnosti
> více »

Secrets toSuccess in Aesthetic Medicin and Surgery
28.10. 2015
Ve dnech 2-3.října 2015 se MUDr. Vrbický zůčastnil kongresu v Barceloně. Přínosem byla konfrontace názorů na operační postupy v oblasti ...
> více »

Omlazení obličeje očima plastického chiruga
06.04. 2015
Pro plastického chirurga je výzvou obličej omladit a vrátit mu jeho svěžest a krásu. Je však nesmírně obtížně krásu vytvořit tam, kde ...
> více »

Úvod > Plastické operace > Chirurgie ruky > Operace karpálního tunelu

Operace karpálního tunelu

Onemocnění syndrom karpálního tunelu ve většině případů diagnostikuje neurolog, který provede další doplňující vyšetření, zejména elektromagnetické vyšetření-zkráceně EMG. Konzervativní, nebo alternativní léčba je možná jen při počínajících obtížích, kdy diagnóza syndrom karpálního tunelu není ještě bezpečně stanovena. Pokud je ale syndrom karpálního tunelu jasně prokázán i na EMG vyšetření, zůstává jedinou racionální léčbou operace.

Typické příznaky:

Brnění v 1-4 prstě ruky, zpočátku zejména v noci a po ránu. Později brnění může přecházet až v bolest. Bolest se někdy může šířit až do lokte a ramene.

Snížená citlivost v 1-4 prstě-někdy jen v jednom, nebo dvou prstech.

Zhoršující se obratnost ruky při jemné zátěži (zapínání  knoflíčku,navlékání jehly,držení hrnku za ouško atd)

Výše uvedené příznaky se mohou vyskytnout všechny najednou,nebo jen některý z nich .Záleží na stádiu onemocnění.

Nejzávažnější příznaky onemocnění jsou úplná ztráta citlivosti v prstech, nebo  výrazně omezená hybnost palce a tím zhoršená úchopová funkce ruky.

Není možné odhadnout, za jak dlouho od prvních lehkých příznaků dojde k těžkému postižení ruky. Někdy to trvá 10 let, někdy 1-2 roky a někdy se nejtěžší příznaky vůbec nevyvinou. Naléhavost operačního řešení je hlavně určována intensitou subjektivních obtíží pacienta.

Záchyt onemocnění:

Onemocnění ve většině případů diagnostikuje neurolog, který provede další doplňující vyšetření, zejména elektromagnetické vyšetření-zkráceně EMG. Při jasném a pokročilém nálezu odesílá pacienta k operačnímu řešení a to obvykle na neurochirurgické pracoviště nebo na plastickou chirurgii kde se zabývají chirurgií ruky. Je žádoucí, aby byla operace provedena na tom pracovišti, kde se tyto operace běžně a často provádějí. Výrazně se tak omezí vznik recidiv, nebo komplikací.

Průběh onemocnění a léčba:

Konzervativní, nebo alternativní léčba je možná jen při počínajících obtížích, kdy diagnóza syndromu karpálního tunelu není ještě bezpečně stanovena. Je-li ale diagnóza syndromu karpálního tunelu  jasně  prokázaná i na EMG vyšetření, zůstává jedinou racionální léčbou operace. Průběh onemocnění může mít kolísavý průběh s občasným, přechodným zmírněním, nebo i ústupem obtíží. Též může být pacient oklamán přechodným zlepšením po fyzikální terapii a rehabilitaci. Dle našich dlouholetých zkušeností a provedení několika tisíc těchto operací vídáme,že i přes přechodné zlepšení se pacient nakonec operaci stejně nevyhne.Proto při jasně potvrzené diagnóze je vhodné domluvit si s operatérem takový termín operace,který pacientovi umožní ( jak z pracovních, tak z rodinných důvodů) nezbytné pooperační doléčení.To obvykle trvá 1-2 měsíce.

Operace

Na našem pracovišti provádíme operaci v lokální anestesii a ambulantně. Operační řez, obvykle ne delší než 2 cm, je veden v podélné dlaňové rýze. Smyslem operace je komplexní přerušení příčného zápěstního vazu a přímá revize „středového nervu“ (nervus medianus). Nerv je v prostoru-tzv. „karpálním tunelu“ z nejrůznějších příčin utlačen a tím je porušena jeho vodivost. Nejsme příznivci endoskopické operace pro nemožnost přímé otevřené revize  nervu a též pro nebezpeční poranění někdy atypicky probíhající větvičky nervu, která umožňuje  pohyby palce.Operace trvá asi ½ hodiny.Stehy extrahujeme za týden.Pacient je pak instruován o další pooperační péči a pozvolné rehabilitaci.Další kontrola bývá obvykle za 2-3 měsíce.

Uspěšnost operace bývá vysoká- až v 97%. Velmi záleží na stupni poškození nervu. Obvykle hned prvý týden po operaci ustane  brnění v prstech. Návrat citlivosti obvykle trvá déle-až několik měsíců. Obnovení vyhublého svalstva palce trvá ještě déle a ve velkém procentu se již neobnoví.Menší pooperační obtíže přetrvávají dosti dlouho protože ruka se musí s operačním zásahem vyrovnat.Obvykle ale do  roka pacient necítí,že byl operován,je bez obtíží a ruka je plně funkční.

 

 
#
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.


Odkazy