Konzultace

 Zavolejte nám na telefonní číslo +420739678659 nebo zanechte vzkaz a své tel.číslo .Zavoláme vám hned jak to bude možné

Jméno E-mail Telefon Vybete zákrok
Text zprávy
Chcete přiložit fotografie? Klikněte sem.
#
Secrets toSuccess in Aesthetic Medicin and Surgery
28.10. 2015
Ve dnech 2-3.října 2015 se MUDr. Vrbický zůčastnil kongresu v Barceloně. Přínosem byla konfrontace názorů na operační postupy v oblasti ...
> více »

Omlazení obličeje očima plastického chiruga
06.04. 2015
Pro plastického chirurga je výzvou obličej omladit a vrátit mu jeho svěžest a krásu. Je však nesmírně obtížně krásu vytvořit tam, kde ...
> více »

Mezinárodní kongres „Nové obzory v estetické medicíně a chirurgii“ v Barceloně
22.11. 2013
Ve dnech 8. – 9. 11 2013 se vedoucí lékař MUDr. Jiří Vrbický zúčastnil mezinárodního kongresu v Barceloně.
> více »

Úvod > Plastické operace > Chirurgie ruky > Operace karpálního tunelu

Operace karpálního tunelu

Onemocnění syndrom karpálního tunelu ve většině případů diagnostikuje neurolog, který provede další doplňující vyšetření, zejména elektromagnetické vyšetření-zkráceně EMG. Konzervativní, nebo alternativní léčba je možná jen při počínajících obtížích, kdy diagnóza syndrom karpálního tunelu není ještě bezpečně stanovena. Pokud je ale syndrom karpálního tunelu jasně prokázán i na EMG vyšetření, zůstává jedinou racionální léčbou operace.

Typické příznaky:

Brnění v 1-4 prstě ruky, zpočátku zejména v noci a po ránu. Později brnění může přecházet až v bolest. Bolest se někdy může šířit až do lokte a ramene.

Snížená citlivost v 1-4 prstě-někdy jen v jednom, nebo dvou prstech.

Zhoršující se obratnost ruky při jemné zátěži (zapínání  knoflíčku,navlékání jehly,držení hrnku za ouško atd)

Výše uvedené příznaky se mohou vyskytnout všechny najednou,nebo jen některý z nich .Záleží na stádiu onemocnění.

Nejzávažnější příznaky onemocnění jsou úplná ztráta citlivosti v prstech, nebo  výrazně omezená hybnost palce a tím zhoršená úchopová funkce ruky.

Není možné odhadnout, za jak dlouho od prvních lehkých příznaků dojde k těžkému postižení ruky. Někdy to trvá 10 let, někdy 1-2 roky a někdy se nejtěžší příznaky vůbec nevyvinou. Naléhavost operačního řešení je hlavně určována intensitou subjektivních obtíží pacienta.

Záchyt onemocnění:

Onemocnění ve většině případů diagnostikuje neurolog, který provede další doplňující vyšetření, zejména elektromagnetické vyšetření-zkráceně EMG. Při jasném a pokročilém nálezu odesílá pacienta k operačnímu řešení a to obvykle na neurochirurgické pracoviště nebo na plastickou chirurgii kde se zabývají chirurgií ruky. Je žádoucí, aby byla operace provedena na tom pracovišti, kde se tyto operace běžně a často provádějí. Výrazně se tak omezí vznik recidiv, nebo komplikací.

Průběh onemocnění a léčba:

Konzervativní, nebo alternativní léčba je možná jen při počínajících obtížích, kdy diagnóza syndromu karpálního tunelu není ještě bezpečně stanovena. Je-li ale diagnóza syndromu karpálního tunelu  jasně  prokázaná i na EMG vyšetření, zůstává jedinou racionální léčbou operace. Průběh onemocnění může mít kolísavý průběh s občasným, přechodným zmírněním, nebo i ústupem obtíží. Též může být pacient oklamán přechodným zlepšením po fyzikální terapii a rehabilitaci. Dle našich dlouholetých zkušeností a provedení několika tisíc těchto operací vídáme,že i přes přechodné zlepšení se pacient nakonec operaci stejně nevyhne.Proto při jasně potvrzené diagnóze je vhodné domluvit si s operatérem takový termín operace,který pacientovi umožní ( jak z pracovních, tak z rodinných důvodů) nezbytné pooperační doléčení.To obvykle trvá 1-2 měsíce.

Operace

Na našem pracovišti provádíme operaci v lokální anestesii a ambulantně. Operační řez, obvykle ne delší než 2 cm, je veden v podélné dlaňové rýze. Smyslem operace je komplexní přerušení příčného zápěstního vazu a přímá revize „středového nervu“ (nervus medianus). Nerv je v prostoru-tzv. „karpálním tunelu“ z nejrůznějších příčin utlačen a tím je porušena jeho vodivost. Nejsme příznivci endoskopické operace pro nemožnost přímé otevřené revize  nervu a též pro nebezpeční poranění někdy atypicky probíhající větvičky nervu, která umožňuje  pohyby palce.Operace trvá asi ½ hodiny.Stehy extrahujeme za týden.Pacient je pak instruován o další pooperační péči a pozvolné rehabilitaci.Další kontrola bývá obvykle za 2-3 měsíce.

Uspěšnost operace bývá vysoká- až v 97%. Velmi záleží na stupni poškození nervu. Obvykle hned prvý týden po operaci ustane  brnění v prstech. Návrat citlivosti obvykle trvá déle-až několik měsíců. Obnovení vyhublého svalstva palce trvá ještě déle a ve velkém procentu se již neobnoví.Menší pooperační obtíže přetrvávají dosti dlouho protože ruka se musí s operačním zásahem vyrovnat.Obvykle ale do  roka pacient necítí,že byl operován,je bez obtíží a ruka je plně funkční.

 

 
#
Stránka nenalezena - Atweb
Search here:

404 - Page not found

Page you are looking is not found

The page you are looking for does not exist. It may have been moved, or removed altogether. Perhaps you can return back to the site's homepage and see if you can find what you are looking for.

Odkazy